Türk Mutfağının En Beğenilen 3 Mantısı

Yörelere göre farklılık gösteren mantı geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmez hamur işlerindendir. Türkler yüzyıllardır Anadolu’da yaşıyor olsa da mantıyı ilk toprakları olan Orta Asya’dan göçerken Anadolu’ya getirmişlerdir. Mantı Anadolu yörelerinde farklılık gösterdiği gibi bütün Türk topluluklarında da farklılık gösterir. Tarifleri uyarlanabilir, değiştirilebilir, çeşitlendirilebilir böylelikle her damak tadına uyum sağlar. Mantı genel olarak açılan hamurun küçük parçalara kesilmesi, iç harcın parçalara konarak farklı şekillerde kapatılmasıyla yapılır. Farklı pişirme teknikleriyle son olarak soslanıp sunulur. Pişirme şekilleri de yörelere göre fırında pişirme, suda pişirme, buharda pişirme olarak değişebilir. Zengin Türk geleneksel mutfağının en lezzetli ve en önemli ürünlerinden mantı tarifleri arayanlar ise bu konuda çok şanslıdır çünkü mantı her eve, her cebe, her damak tadına uyum sağlayabilen bir yemektir.

Kayseri Mantısı

Türk mutfağında akşam yemeklerinin ya da davet yemeklerinin dahi kurtarıcısı olabilecek birçok mantı çeşidi vardır. Bunlardan biri tabi ki ilk akla gelen, bir kaşığa kırk adet sığmasıyla bilinen meşhur Kayseri mantısıdır. Kayseri mantısı belki de Türkiye’nin en çok bilinen ve her evde yapılan mantısıdır. Kısaca tarifine değinecek olursak eğer hamurunu anlatmayla başlayabiliriz.

Hamuru için

  • 3 su bardağı un,
  • 1 adet yumurta,
  • 1 su bardağı su ve tuz

 Derin bir kapta suyu azar azar ilave ederek yoğrulan hamur dinlendirilmelidir. O sırada kayseri mantısı için iç harcın yapımına geçilebilir. İç harcı için ise küçük küçük doğranmış soğanlar kıymaya ilave edilir ardından istenilen baharatlarla harç yoğrularak lezzetlendirilir. İç harcın da hazırlanmasından sonra dinlendirilmiş hamurlar az unla ince bir şekilde açılır ve küçük kareler halinde kesilip kıyma harcıyla doldurulur. Kayseri mantısını diğer mantılardan ayıran özelliği küçük olmasıdır. Bu özellik göz önünde bulundurularak hamurların uçları küçük bohçalar oluşturacak biçimde kapatılır. Ardından tuzlu suda haşlanır ve salçalı tereyağlı sosla birlikte sunulur.

Tepsi Mantısı

Bir diğer mantı çeşidine ise tepsi mantısı örnek verilebilir. Tepsi mantısı hem farklı şekliyle hem de fırında pişirilmesiyle diğer mantılardan ayrılır. Un, su, yumurta ve tuzdan yapılan tepsi mantısı hamurunun en önemli özelliği sert bir hamur olmasıdır. Tepsi mantısının bir diğer püf noktası ise tepsiye sık dizilmesidir. Tepsi mantısının kıymalı harcına soğan, maydanoz, tuz ve çeşitli baharatlar eklendikten sonra harç yoğrulur ve dinlenmiş hamur yeterli incelikte açılır. Küçük karelere kesilen mantı hamurunun ortasına kıyma harcı konulur ve hamur parçasının sadece karşılıklı kenarları kapatılarak ortası harcın görünebileceği bir şekilde açık bırakılır. Tepsiye dizilen mantılar fırınlanır ardından domatesli ya da salçalı sos hazırlanarak fırındaki mantının üzerine ilave edilir ve sosu çekene kadar bir müddet daha fırınlanmaya devam edilir.

Hingel Mantısı

Son mantı tarifimiz ise Anadolu’nun her bölgesinde farklı bir adı olan hingel mantısı. Hingel mantısı, hıngal, metez, Çerkez mantısı olarak da bilinir ve içi kıymadan yapılabileceği gibi patatesli de yapılabilir. Hingel hamuru diğer mantılara göre daha kalın ve büyük olduğu için pişme süresi daha uzundur. Hamuru için un, yumurta, su ve tuz kullanılır. Un ve su miktarı yapılacak kişi sayısına göre arttırılabilir ya da azaltılabilir fakat yumurta ölçüsünün değiştirilmeyip 1 yumurta kullanılmasında fayda vardır. İç harcı için hingelin suda haşlanma süresi de göz önünde bulundurularak patatesler haşlanır tuz ve baharatlar yardımıyla lezzetlendirilir. Ardından dinlenip açılmış hamur küçük parçalara kesilir ve üçgen biçimde kapatılır. Hazırlanan hingeller tuzlu suda haşlanır ve tereyağlı pul biberli sosla servis edilir.