Vegan Mutfağı İçin Tarifler

Genellikle vegan ile vejeteryan kelimelerinin anlamları karıştırılmaktadır ancak birbirlerinden farklıdır. Tek ortak noktaları ikisinin de et yememesidir. Vejetaryen, et, tavuk ve balık yemeyen insanlar için kullanılan bir sıfattır. Veganlık ise et, tavuk ve balık yememekle beraber hiçbir hayvansal gıdayı tüketmeyen insanlar için geçerlidir. İçinde hayvansal gıda barındıran hiçbir şeyi yemezler. Örnek olarak süt, peynir, bal, dondurma, bazı tatlı ve ekmek çeşitleri gibi gıdaları asla tüketmezler. Ayrıca deri ya da ipek gibi hayvan bazlı yapılmış eşyaları da kullanmazlar. Bunun yerine ağırlıklı olarak tahıl, sebze, meyve, soya bazlı ve işleme uğramamış çiğ kuru yemiş gibi ürünleri tüketirler. Veganların yediği çok az yemek çeşidi olduğu düşünülse bile aslında oldukça geniştir bir mutfağa sahiptirler.

Vegan Yemeklerine Örnek Tarifler

1)Yumurtasız Mücver

Veganların yediği mücverin tek farkı içinde yumurta olmamasıdır. Onun dışında kullanılan malzemeler tıpatıp aynıdır. Kullanılan malzemeler: Kabak, un, dereotu, soğan, kabartma tozu, tuz karabiber ve zeytinyağı olmaktadır. Önce kabaklar rendelenerek iyice suyu sıkılır. Sonrasında soğanlar ve dereotu doğranarak hazır şekilde bekletilir. Sonrasında kabağın üzerine un ve kabartma tozu eklenerek karıştırılır. Karıştırılırken soğan, dereotu, tuz ve karabiber de eklenerek karıştırmaya devam edilir. İyice karıştığından emin olunca bir tavaya zeytinyağını dökerek yağ ısıtılır. Elde edilen karışımdan belli büyüklüklerde parçalar alınarak yağ konulur ve iki tarafı da kızartılarak yağdan alınır.

2)Hurma Topları

Hurma topları çok kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Bu toplar veganların tatlı ya da atıştırmalık olarak tükettikleri bir gıdadır. Hurma toplarının içerisinde bulunan malzemeler; hurma, kakao, fındık, kuru erik ve hindistan cevizidir. İsteğe bağlı olarak kuru erik yerine kuru üzüm kullanabilirsiniz. Kuru erik yerine de daha çok fındık ceviz ya da badem kullanılabilir. Topları yaparken, hurmalar çekirdeklerinden ayrılır. Kuru yemişler iyice dövülür. Mutfak robotunun içerisine hurmaları ve kuru erikleri atarak karıştırın. Üzerine diğer malzemeleri de atarak biraz daha robottan geçirin. Sonrasında elinizde minik minik toplar haline getirin. Elinize yapışıyorsa su ile elinizi ıslatabilirsiniz. Üzerine hindistan cevizini de döktükten sonra buzdolabına koyarak beklemeye bırakın.

3)Patates Salatası

Patates salatası, hem veganların yediğihem de herkesin tükettiği bir salata çeşididir. Hazırlanması çok kolaydır ve 15 dakika içerisinde hazır hale gelmektedir. Salatanın malzemeleri; patates, soğan, maydanoz, limon, karabiber, sumak/ pul biber ve tuzdur. Öncelikle patatesler kaynar suya konularak haşlanır. Patates haşlanırken soğan ve maydanoz küçük küçük doğranarak hazır hale getirilir. Patatesler haşlandıktan sonra kabuğu çıkartılarak küp küp doğranır ve bütün malzemeler tek kapta bir araya getirilir. Bir kaşıkla hepsi karıştırılır ve en son baharatlar ile zeytinyağı ve limon suyu üstüne eklenir. Tekrar karıştırılır ve artık yenilmeye hazır haldedir.

4)Şekersiz Glutensiz Vegan Gevrek Bisküvi

Vegan mutfağı içinde yer alan bir bisküvi çeşididir ve kurabiyeye benzer. Malzemeleri; avakado, tahin, dut kurusu, pirinç unu, kabartma tozu, tarçın ve zeytinyağıdır. Avakadonun içini çıkarılıp, ezerek püre haline getirilir. Üzerine tahin, tarçın ve biraz zeytinyağı dökerek iyice karıştırılır. Kıvamı tutturmak için pirinç unu azar azar eklenir. Ne çok katı ne de çok cıvık olmaması lazım. Kıvam tutturulduğunda elle koparılarak istenilen boyutlarda şekil verilerek fırın tepsisine dizilir. Ancak tepsinin tabanına yağlı kağıt konulması gereklidir. İşlemler bitince fırın 170 dereceye ayarlanarak önceden ısıtılır ve sonrasında kurabiyeler fırına yerleştirilir. Üzerleri kızarana kadar fırında bekletilir ve sonra çıkarılarak soğuduktan sonra tüketilir.